CORRIEYAIRACK 2003 – FINAL AWARD CATEGORIES

AND PRIZE TABLE

 

 

1st

2nd

3rd

4th

INDIVIDUAL AWARDS

Box Medal &

Prize

Box Medal & Prize

Box Medal &

Prize

X

Mens Duathlon

 

Danny Whitehead

3.19.47

Garry MacInnes

3.33.48

Mark Wallace

3.49.05

X

Mens Duathlon Vet

(40+)

Stewart Whitlie

3.24.54

Danny McLaughin

3.37.47

Derek Phillips

3.45.28

X

Mens Duathlon Supervet (50+)

Brian Carr

4.09.05

X

X

X

Mens Duathlon Vintage (60+)

George Armstrong

4.14.47

X

X

X

 

 

Ladies Duathlon

 

Lyn Wilson

3.38.12

Marietta Linden

3.52.51

Louise Burt

4.07.47

X

Ladies Duathlon Vet

 (40+)

Caroline Pollard

4.05.47

Mary-Rose Cross

4.19.40

Angela Wood

4.21.34

X

Ladies Duathlon Supervet (50+)

Alison Strachan

5.07.14

X

X

X

Ladies Duathlon Vintage (60+)

Jean Wainwright

6.01.55

X

X

X

 

 

Mens Mountain Bike

Norman Gillan

2.50.11

Stephen Jackson

2.58.37

Philip Kelman

2.59.17

 

X

Mens Mountain Bike Vet (40+)

Michael Gordon

3.25.33

Alan Dodkins

3.29.19

Callum Sword

3.33.45

X

Mens Mountain Bike Supervet (50+)

John Shirley

3.13.38

X

X

X

Mens Mountain Bike Vintage (60+)

 

George Barr

6.32.42

X

X

X

 

 

Ladies Mountain Bike

Dagmar Heyer

3.38.26

Sarah Gilliam

3.39.10

Elaine Hopley

3.52.43

X

 

Ladies Mountain Bike Vet (40+)

Shelagh Winship

4.59.10

Jill Skeoch

6.00.37

No Qualifier

X

Ladies Mountain Bike Supervet (50+)

Wendy English

5.17.16

X

X

X

Ladies Mountain Bike Vintage (60+)

No Qualifier

X

X

X

 

 


 

 

1

2

3

4

TEAM AWARDS

Box Medal &

Prize

Box Medal &

Prize

Box Medal &

Prize

Prize Only

Mens Duathlon Winning Team:

Greenock Glenpark Harriers’

 

Danny McLaughin

 

Robert Wilson

 

 

George Mitchell

 

Richard Hodelet

Ladies Duathlon Winning Team:

‘The Lager Louts’

 

Angela Wood

 

Paula Drouet

 

Joanne Thin

 

No Qualifier

Mixed Duathlon Winning Team:

Carnethy Hill Runners’

 

Garry MacInnes

 

Lyn Wilson

 

Stewart Whitlie

 

Margaret-Anne

MacArthur

 

Mens Mountain Bike Winning Team:

‘IWGTTIWBAM’

 

Norman Gillan

 

Alastair Ross

 

 

Martin McLean

 

No Qualifier

Ladies Mountain Bike Winning Team

‘No Qualifier’

 

No Qualifier

 

No Qualifier

 

No Qualifier

 

No Qualifier

Mixed Mountain Bike Winning Team

Glasgow MBC/Alpine Bikes’

 

Sarah Gilliam

 

Stephen Jackson

 

Steve McEwan

 

Michel Lazenby

 

 

 

1

2

3

4

Sponsor Awards

Box Medal &

Prize

Box Medal &

Prize

Box Medal &

Prize

Box Medal &

Prize

Duathlon Team Sponsor Award

THE BANK OF SCOTLAND SHIELD

Suzies Superstars £827’

 

Richard Cleary

 

Suzy Cleary

 

Roddy McRae

 

John Chester

Walking Team Sponsor Award

THE WALKERS SHORTBREAD QUAICH

‘Tornado A  £743’

 

John Burdon-Cooper

 

Stevenson McKay

 

Gilbert Prati

 

No Qualifier

Mountain Bike Team Sponsor Award

THE BT CUP

‘Team Tortoise £1365’

 

Douglas Conacher

 

Gardener Molloy

 

Brian Robertson

 

No Qualifier

Mixed Category Team

Sponsor Award

‘Last But Not Least £603’

 

Aileen Trappitt

 

Michelle Schmucki

 

Laura Trappitt

 

No Qualifier

 

Special Endeavour Awards

(4 Boxed Medals and Prize as appropriate)

 

Penny Weir & Gary Innes

(5 mile Walk)

 

Murray Smith

(From Canada)

 

Steve Reddie

(From USA)

 

 

 

The Antique Road Show

(Ages 66, 70, 62)

Peter English, Donald MacLean, Peter MacDonald

 

 

 

Mike Green

 

 

Michelle Schmucki